Sa oled siin

Dokumendid, tõendid ja load

Teenindussaalide töö

Kas Politsei- ja Piirivalveameti teenindused on avatud?

Alates 11. maist on Politsei- ja Piirivalveameti teenindused üle Eesti avatud tavapärastel aegadel ehk esmaspäevast reedeni kella 9–17.

Võimaluse korral kasuta iseteenindust http://iseteenindus.politsei.ee/. Vaata ka Politsei- ja Piirivalveameti kodulehte, kust leiad vajalikku teavet dokumentide kohta.

Kas mulle saadetakse pass koju, kui ma ei saa sellele ise järele tulla?

Ei, Politsei- ja Piirivalveamet ei saada Eestis dokumente posti teel.

Kas Eesti Vabariigi välisesindused on avatud?

Jah, Eesti Vabariigi välisesindused (saatkonnad) on avatud, kuid nad võivad vajaduse korral muuta või piirata lahtiolekuaegu. Konsulaarvastuvõtuaegu tasub kontrollida Välisministeeriumi kodulehelt https://vm.ee/et/riigid/eesti-saatkonnad.

Välisministeeriumi konsulaarosakonna telefoninumber on +372 637 7440 ja e-posti aadress konsul[at]mfa[dot]ee.

Kas Maanteeameti teenindusbürood on avatud? Kas sõidu- ja teooriaeksamid toimuvad?

Kohapeal teenindamiseks on avatud Tallinna, Saue, Jõhvi, Pärnu, Tartu ja Viljandi teenindussaal. Teenindame eelbroneeringu alusel. Uksel kontrollitakse, kas Sul on aeg olemas. Kohapeal aega broneerida ei saa.

Kõige parem oleks, kui eelistaksid kontaktivabu või minimaalse kontaktiga teenuseid – osutame neid kõigis büroodes. Töötasime taolised teenused välja just eriolukorra ajaks, et vältida nakkusohtu.

Kui Sulle hädavajalikku teenust aga ei ole võimalik saada e-teenusena, broneeri Maanteeameti büroosse aeg.

Eksamitest võetame praegu vastu üksnes

 • A-kategooria sõidueksameid (registeerimine autokoolis, alates maikuust ka e-teeninduses);
 • teooriaeksameid (registreerimine e-teeninduses).

Kehtestatud meetmeid vaatab Maanteeamet pidevalt üle ja teavitab edasisest tegevusest. Soovitame värsket infot jälgida Maanteameti kodulehelt.

 

Kui mul on ainult kerge nohu ja köha, kas siis võin tulla edasilükkamatu toimingu jaoks teenindusse?

Palun ära tule. Võimaluse korral taotle dokumenti iseteeninduses ja tule dokumendile järele siis, kui haigusnähte enam pole. Dokumente hoitakse teeninduses kuus kuud.

Kui pean edasilükkamatu toimingu jaoks tulema teenindusse, siis kas saan kohapealt maski?

Politsei- ja Piirivalveameti teeninduses saad maski juhul, kui Sul on haigusnähud. Siiski palume, et jätaksid haigusnähtude korral teenindussaali tulemata, et hoida nii enda kui ka teiste tervist.

Kas saan volitada kedagi enda eest dokumendile järele tulema?

Saad küll, kuid volitust ei saa teha tagantjärele. Volituse saad teha üksnes sel ajal, kui taotled dokumente Politsei- ja Piirivalveameti teeninduses või välisesinduses.

Dokumendile järele tulles peab volitatud isikul kaasas olema:

 • tema enda kehtiv isikut tõendav dokument, mis on väljastatud Eestis;
 • Sinu vana dokument, kui see veel kehtib.

Kui kaua hoitakse minu dokumenti teeninduses?

Dokumente hoitakse teeninduses kuus kuud.

Kuidas ma saan Maanteeametist kätte vajalikud dokumendid?

Maanteeameti teenindusbürood osutavad vaid hädavajalikke teenuseid. Palun kasuta toimingute tegemiseks e-teenindust ja telli dokumendid endale postiga koju. Registreerimismärgid palun telli pakiautomaati.

Kui mingil põhjusel oled dokumendid siiski tellinud Maanteeameti teenindusbüroodesse, saadab Maanteamet need Sulle posti teel. Palun saada e-posti aadressile info[at]mnt[dot]ee avaldus ja märgi sinna aadress, kuhu Sinu dokument tuleb saata.

Erandiks on digimeeriku kaardid, mis edastatakse tellijale ning mille täpsem üleandmine lepitakse iga kord eraldi kokku.

Minu numbrimärk on büroos hoiul ja selle tähtaeg lõpeb sel kuul. Soovin numbri kasutusele võtta, kas see on võimalik?

Registreerimismärgi vahetust ei ole Maanteeameti teenindusbüroos praegu võimalik ette võtta. Kõigi hoiul olevate registreerimismärkide hoiustamisaega, mille säilitustähtaja lõpp on järgneva kolme kuu jooksul, on pikendatud kolme kuu võrra. Näiteks, kui säilitustähtaeg oleks lõppenud 27. märtsil 2020, pikenes tähtaeg automaatselt 27. juunini 2020.


Ära tule tõbisena teenindusse, isegi siis kui toiming on edasilükkamatu

 

Võimalusel kasuta dokumendi taotlemiseks iseteenindust ning tule valminud dokumendile järele siis, kui haigusnähud on möödunud. Dokumente hoitakse teeninduses kuus kuud.


Eelista e-teenindust

 

Ära kriitilise vajaduseta teenindussaali pöördu. Taotle dokumendid e-teeninduses iseteenindus.politsei.ee. Vaata ka Politsei- ja Piirivalveameti kodulehte, kust leiad dokumentidega seonduvat vajalikku infot.


Avalikus ruumis kanna maski

 

Avalikus ruumis liikudes on turvalisem kanda kaitsemaski. Maski on mõtet kanda ühiskondlikes ruumides (poed, apteegid, meditsiiniasutused, ühistransport), kus liigub palju inimesi, vähendamaks võimalust, et köhides või aevastades jõuavad piisknakkus teiste inimesteni.

 

Dokumendi taotlemine ja väljastamine

Kuidas saan taotleda ID-kaarti?

Kui Sulle on varem ID-kaart välja antud, pole mingit vajadust teenindussaali tulla. Taotle uus ID-kaart endale ja alaealisele lapsele politsei iseteeninduses aadressil http://iseteenindus.politsei.ee.

Vajaduse korral võtab Politsei- ja Piirivalveamet taotlusi vastu ka posti teel aadressil Pärnu mnt 139, 15060 Tallinn. Ankeedi saad alla laadida Politsei- ja Piirivalveameti veebilehelt. Kui Sul endal pole võimalik ID-kaardile järele tulla (nt viibid haiglas), siis Sinu avalduse alusel saab ID-kaardile järele minna kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötaja.

Taotluse saad esitada ka teeninduses kohapeal, kui see on vältimatult vajalik.

Mida teha, kui taotlen ID-kaarti esimest korda?

ID-kaardi esmakordsel taotlemisel tuleb minna Politsei- ja Piirivalveameti teenindusse ning esitada Eesti kodakondsust tõendav dokument.

Kuidas saan taotleda passi?

Korduvat passi täiskasvanule ja passi alaealisele lapsele saad taotleda politsei iseteeninduses aadressil http://iseteenindus.politsei.ee. Passi taotlemiseks on Sul vaja fotot, sõrmejälgi ja allkirjanäidist.

 • Kasuta viimase 60 päeva jooksul teeninduse fotoboksis tehtud fotot, sõrmejälgi ja allkirjanäidist, mis on Sinu isikukoodiga iseteeninduse süsteemis seotud.
 • Laadi viimase 6 kuu jooksul tehtud nõuetekohane foto ja allkirjanäidise fotokoopia iseteenindusse üles või saada need e-postiga aadressil ppa[at]politsei[dot]ee. Sõrmejäljed, mis on antud viimase 5 aasta jooksul, on süsteemis juba olemas.

Vajaduse korral saad taotluse esitada posti teel aadressil Pärnu mnt 139, 15060 Tallinn. Taotlusankeedi leiad Politsei- ja Piirivalveameti veebilehelt, kuid dokumendifoto tuleb saata digitaalselt e-posti aadressil ppa[at]politsei[dot]ee. Foto peab olema tehtud viimase 6 kuu jooksul ja süsteemis olevate sõrmejälgede andmisest ei tohi olla möödas üle 5 aasta.

Taotluse saad esitada ka teeninduses kohapeal, kui see on vältimatult vajalik.

Eriolukord on läbi. Elan välisriigis. Kas saan endiselt passi väljastuse postiteenuse vahendusel tellida?

Ei saa. Kuna eriolukord Eestis on lõppenud, on taastunud tavapärane dokumentide väljastuskord. Lisateavet Eesti passi taotlemiseks välismaal saad Politsei- ja Piirivalveameti veebilehelt.

 

 

Elamisload, viisad

Olen nn halli passiga ehk määratlemata kodakondsusega inimene ja viibin välismaal. Minu dokumendid aeguvad või juba kaotasid kehtivuse välismaal olles ja uued on Eestis valmis. Kuidas saan Eestisse tagasi?

Võta ühendust asukohariigi saatkonnaga, et saada tagasipöördumisluba.

Välisesindused ei väljasta välismaalase passi ega määratlemata kodakondsusega inimeste elamisloakaarte. Ka ei saada Politsei- ja Piirivalveamet neid dokumente välisesindustesse.

Tähelepanu! Reisidokument on pass. Ainult elamisloakaardist piiri ületamiseks ei piisa. Kui elamisloakaart kehtib, aga pass kaotab kehtivuse, siis tuleb samuti välisesindusse pöörduda.

Kust saan teada, mis seisus on minu elamisloa, elamisõiguse või lühiajalise töötamise registreerimise taotlus?

Alates 27. maist jätkub varasem menetluskord. Otsuseid tehakse lühiajalise töötamise puhul 15 tööpäeva jooksul ja elamisloa taotluse puhul kahe kuu jooksul. Lisainfot saab menetlejalt või Politsei- ja Piirivalveameti klienditoe numbril 612 3000.

Kui mul on kehtiv D-viisa ja tööandja lõpetab minuga töösuhte, siis kas minu viisa tunnistatakse kohe kehtetuks?

Ei. Sulle antakse mõistlik aeg uue töökoha otsimiseks ja dokumentatsiooni kordaajamiseks.

Kas välismaalane peab riigist lahkuma, kui tema lühiajalise töötamise registreering lõpeb ja seda ei saa pikendada?

Välismaalased, kelle tagasipöördumine elukohariiki ei ole takistatud, peavad enne registreeringu lõppu Eestist lahkuma.

Välismaalased, kellel oli 12. märtsi seisuga Eesti viibimiseks seaduslik alus ja kellel on koju tagasipöördumine takistatud, võivad Eestis ajutiselt edasi viibida.

Olen kolmanda riigi kodanik. Sain Eesti elamisloa, kuid elamisloakaart ootab Eestis väljastamist. Minu abikaasa on Eesti kodanik. Kas ma saan Eestisse tulla?

Kuna oled Euroopa Liidu kodaniku pereliige, saad Eestisse tulla viisa alusel.

Teine võimalus on esitada Politsei- ja Piirivalveametile taotlus, et elamisloakaart väljastataks välisesinduses, ja tasuda riigilõiv. Eestisse saad tulla väljastatud elamisloakaardiga.

Kust saan infot välismaalaste Eestis viibimise, töötamise ja elamise kohta?

Keerulisemate küsimuste korral pöördu Politsei- ja Piirivalveameti migratsiooninõustajate poole e-posti aadressil migrationadvice[at]politsei[dot]ee või telefoninumbril +372 612 3500 (E–R kl 9–15).

Kas minu elamisluba muutub kehtetuks, kui ma nakatun koroonaviirusega?

Ei muutu.

 

Tehnoülevaatus, sõiduki registreerimine

Kas sõidukite tehnoülevaatuspunktid on avatud?

Jah, tehnoülevaatuspunktid on avatud. Paljud neist rakendavad klientidega suhtlemisel ohutus- ja piiravaid meetmeid. Loodame Sinu mõistvale suhtumisele!

Kas sõidukeid on võimalik arvele võtta?

Sõidukeid on võimalik arvele võtta. Vajalikud toimingud tehakse Maanteeameti e-teeninduse kaudu või muul viisil elektrooniliselt ning dokumendid ja registreerimismärgid väljastatakse üldjuhul ilma otsese kontaktita kokkuleppel Maanteeameti teenindusbürooga.

Juhendi, kuidas seda teha, leiad siit.

Pean kohe algaval hooajal kasutama põllumajandustehnikat (traktor, haagis vms), kuid see ei ole registris. Mida peaksin tegema?

Praeguses olukorras on võimalik kutsuda Maanteeameti spetsialist masinat kontrollima nii:

 • Traktor, liikurmasin, nende haagise (edaspidi masin) dokumentide koopiad saata elektrooniliselt ette koos väljakutse avaldusega ja riigilõivu tasumise tõendiga. Avalduse leiad siit: "Avaldus spetsialisti väljakutseks (PDF)".
 • Avaldus tuleb saata e-postiga info[at]mnt[dot]ee, märkides e-kirja teemaks masinale lähim büroo (nt Tartu) ja kirje „Avaldus spetsialisti väljakutseks“.
 • Teenindusbüroo informeerib klienti täpsest ajast, millal teenust osutatakse.
 • Kui spetsialist saabub, pea meeles:
 • Masin peab olema õues ligipääsetavas kohas.
 • Masina tehasetähis (kerel või raamil) tuleb eelnevalt puhastada ja see peab olema loetav.
 • Masina uksed tuleb 1 tund enne kontrollija tulekut avada tuulutamiseks.
 • Originaaldokumendid tuleb masinas asetada kontrollijale kättesaadavasse kohta.
 • Kontrollija ja masina läheduses isikuid ei tohi olla. Distants peab olema vähemalt 5 meetrit.
 • Vajadusel suheldakse telefoni teel.
  Masina registreerimistunnistusele ja registreerimismärkidele kättesaamise aja lepib kontrollija kokku taotlejaga.

Liikluskindlustus, juhiload, sõiduõpe

Kas autokoolide tegevus on lubatud? Autos istub ju üksnes kaks inimest – õpetaja ja sõiduõppija.

Piirangute leevendamisega lubab valitsuskomisjon autokoolidel jätkata mootorsõidukijuhi, autojuhi ja ohtlikku veost vedava juhi koolitusi alates 5. maist.

Sõidutunni läbiviimisel peab jälgima, et:

 • õpetajal ega õpilasel ei tohi olla haigussümptomeid;
 • autos peab olema käte desinfitseerimise vahend;
 • õpetaja ning õpilane peavad enne sõidu alustamist ja pärast sõidu lõpetamist käsi pesema või desinfitseerima;
 • pärast iga sõidutundi puhastab õpetaja auto rooli, käigukangi, käsipiduri jm pinnad;
 • soovi korral kannavad õpilane ja õpetaja kaitsemaski või visiiri.

Seoses autokoolide sõidutundide jätkumisega otsustas Maanteeamet alates 7. maist jätkata riiklike sõidueksamite vastuvõtmisega. Sõidukijuhtide koolituse piirangu üle teevad järelevalvet Maanteeamet ning Politsei- ja Piirivalveamet.

Kui mul tühistati eriolukorra tõttu lõppastmekoolitus (ainult teooria jäi läbimata), siis kas võin jätkata esmaste juhilubadega sõitmist kuni lahendus on leitud või saan trahvi?

Praeguse regulatsiooni järgi on esmase juhiloa vahetamiseks juhiloa vastu kindlasti vajalik läbida lõppastme koolitus. Esmane juhiluba, mille kehtivuse lõpu kuupäev on eriolukorra ajal või 30 päeva jooksul pärast eriolukorra lõppemist, kehtib edasi eriolukorra ajal ja 90 päeva pärast eriolukorra lõppemist.

 

Relvaluba

Mida teha, kui relvaluba kaotab kehtivuse, kuid uut tervisetõendit praegu ei väljastata?

Politsei- ja Piirivalveamet pikendab automaatselt ajavahemikus 16. märtsist 31. maini aeguvate relvalubade kehtivust. Otsus on seotud tervisetõendite väljastamise ajutise peatamisega.

 • Kui loa kehtivus lõpeb ajavahemikus 16.–30. märtsini, pikendatakse seda 90 kalendripäevani arvates kuupäevast, mil loa kehtivusaeg lõppeb.
 • Kui loa kehtivus lõpeb ajavahemikus 1. aprillist 31. maini, pikendatakse seda 60 kalendripäevani arvates kuupäevast, mil loa kehtivusaeg lõppeb.

Otsus kehtib relvaloa, relvakandmisloa, paralleelrelvaloa ja kollektsioneerimisloa kohta.

Seega ei too loa kehtivusaja pikendamine loa omanikule kaasa mingeid lisakohustusi. Samuti pole kohe pärast kehtivusaja lõppu vaja anda relvi politseile üle.

Relvaloa vahetamise taotlus tuleb esitada peale eriolukorra lõppemist relvaseaduse § 41 lõikes 6 nimetatud tähtaja jooksul.

7. mail jõustus relvaseaduse muudatus. Mis lubasid pikendatakse selle alusel 60 päeva võrra?

Pikendatakse kõiki relvaseaduse alusel väljastatud lubasid ja tegevuslubasid, välja arvatud Euroopa tulirelvapass, mille kehtivus lõppeb eriolukorra ajal.

Eriolukord kehtis 17. maini (kaasa arvatud). Seega, kui relvaluba aegus vahemikus 12. märts kuni 17. mai 2020, on selle kehtivusajaks 16. juuli 2020.

Millal tuleb esitada relvaloa vahetamise taotlus?

Relvaloa vahetamise taotlus tuleb esitada seaduses nimetatud tähtaja jooksul:

 • vähemalt üks kuu enne relvaloa või relvakandmisloa kehtivuse lõppemist;
 • vahetult pärast relvaloa või relvakandmisloa kõlbmatuks muutumist;
 • seitsme tööpäeva jooksul alates relva, relvaloa või relvakandmisloa omaja andmete või relvahoidla asukoha muutumisest.

Enne relvaloa vahetamist peab relvaloa omaja tõestama, et tema relvaloale kantud relvad on olemas.

Mida teha, kui minu luba aegub pärast 31. maid, kuid tervisetõendit relvaloa pikendamiseks ma arstilt ei saa?

Sel juhul esita relvaloa vahetamise taotlus ilma tervisetõendita. Kooskõlas seadusega määrab Politsei- ja Piirivalveamet Sulle tähtaja, mille jooksul tuleb tervisetõend taotlusele lisada.

Kas relvaeksamid toimuvad?

Jah. Kui oled esitanud taotluse relva soetamisloa või relvaloa saamiseks, siis võtab lubadeametnik Sinuga ühendust ning lepib kokku eksami aja ja koha.

Minu relvaluba aegub 1. juunil. Kas seda pikendatakse?

Ei pikendata.

 

Viimati uuendatud: 6. juuli 2020