Sa oled siin

Haiglate, kliinikute ja apteekide töökorraldus

Tervishoiteenused

Kust saab välismaalane tervisenõu inglise keeles, kui tal puudub Eestis perearst?

Eestis viibiv välismaalane saab vajadusel nõu lihtsamate terviseprobleemide korral, juhiseid esmaabiks ning vajadusel ka infot tervishoiukorralduse kohta perearsti nõuandetelefonilt numbril +372 6346630 (tasuta, kui välismaalasel on leping kohaliku telefonioperaatoriga ja kõneminutite hulk mahub lepingusse) või Eestist helistades 1220 (kõneminuti hind Elisa võrgus 30 senti kõneminuti kohta, Tele2 võrgus 23 senti kõneminuti kohta ning Telia võrgus 22,78 senti kõneminuti kohta). Helistajad jäetakse kõneoote järjekorda kuni 45 minutiks.

Perearsti nõuandetelefonil nõustavad perearstid ja pereõed ööpäevaringselt nii eesti kui ka vene keeles. Ingliskeelset nõustamist osutatakse iga päev kella 15.00-st kuni 17.00-ni.

Koroonaviiruse sümptomite korral peavad Eestis viibivad välismaalased ja ravikindlustuseta isikud võtma ühendust lähima perearstikeskusega. Juhul, kui on kahtlus ülemiste hingamisteede viirushaigustele (palavik, kuiv köha, hingamisraskused), teenindatakse patsiente sõltumata sellest, kas ta kuulub nimistusse või ei - tegemist on vältimatu abiga, mida peab andma iga perearst. Seejärel otsustab sealne perearst, kas koroonatest on vajalik või mitte.

Soovi korral on võimalik teha tasuline koroonatest ka ilma perearsti poole pöördumata. Tasulise testimise teenusepakkujaid on mitmeid: Confido https://broneerimine.confido.ee/ , Medicum https://www.medicum.ee/ , SYNLAB https://minu.synlab.ee/toode/koroonaviiruse-maaramine , Qvalitas Arstikeskus https://qvalitas.ee/et/ - nimekiri ei ole lõplik.

Kuhu peaks koroonatesti tegemiseks pöörduma välismaalane, kellel pole Eestis perearsti?

Eestis viibivad välismaalased ja ravikindlustuseta isikud peavad sümptomite korral võtma ühendust lähima perearstikeskusega. Perearsti kaudu suunatakse testimisele kõik ülemiste hingamisteede viirushaiguste sümptomitega patsiendid olenemata vanusest, kaasuvatest haigustest ja ravikindlustuse olemasolust, sh patsiendid, kes ei kuulu perearsti nimistusse.

Ülemiste hingamisteede viirushaiguse sümptomitega patsiendid (nii perearstiga kui perearstita) võivad pöörduda ka perearsti nõuandeliini 1220 poole (24/7, sh ka pühade ajal), kust neid suunatakse vajadusel arsti poolt COVID-19 testimisele (saatekirju väljastatakse E-P 8.00-22.00). Perearsti nõuandetelefonil nõustavad perearstid ja pereõed nii eesti kui ka vene keeles. Ingliskeelset nõustamist osutatakse iga päev kella 15.00-st kuni 17.00-ni.

Välismaalastele on testimine tasuline, lennujaamas ja sadamas maksab see 52 eurot, mujal vastavalt teenuseosutaja hinnakirjale ( jäädes vahemikku 58-75 eurot). Tasulist testimist osutavad:

Täpsem info on leitav ka aadressilt www.koroonatestimine.ee.

Oluline info:

  • Proovi andmisele tulles on kohustuslik kanda maski.
  • Proovi andmisele tuleb tulla täpselt kokkulepitud ajal (mitte varem ega ka hiljem).
  • Tulemused väljastatakse enamasti 24-48 tundi pärast proovi andmist testi teostanud asutuse poolt kokkulepitud viisil.
  • Tulemused on nähtavad Eesti isikukoodiga inimestel ka digilugu.ee keskkonnas.
  • Testitulemused raporteerib labor Terviseametile, kes positiivse tulemuse puhul võtab ühendust.
  • Terviseamet soovitab tulemuse saabumiseni olla eneseisolatsioonis.

Kas ja kuidas toimuvad eriarsti vastuvõtud tervishoiuasutustes?

Eriarsti vastuvõtud ja plaaniline ravi toimuvad, kuid haiglates ja tervishoiuasutustes on erinevad nõuded vastuvõtule pöördumise, uuringute ja protseduuride osas, näiteks võib olla vajalik eelnevalt negatiivse koroonatesti andmine või maski kandmine.

Täpset infot raviasutuse nõuete kohta saab raviasutuse kodulehelt või infotelefonilt. Samuti saab pöörduda oma perearsti poole või helistada perearsti nõuandeliinile 1220.

Tervishoiuasutustes on soovitatav hoida distantsi, pesta või desinfitseerida käsi, kanda maski, kasutada HOIA mobiilirakendust.

Inimesed, kellel on diagnoositud koroonaviirus, samuti nende pereliikmed või teised nendega koos elavad inimesed peavad jääma koju.

 


Pöördu oma perearsti poole ainult vajaduse korral

 

Koroonaviiruse leviku tõttu on paljud meist ärevil ning perearstide töökoormus on kasvanud. Väldi võimalusel arsti poole pöördumist, et need, kes tõeliselt abi vajavad saaksid arsti tähelepanu.


Ära osta massiliselt käsimüügiravimeid

 

Ei ole põhjust kahtlustada ravimivaru lõppemist apteekides, mistõttu ei ole tarvis kokku osta ravimeid, mida hetkel kasutada ei ole vaja.


Hoia apteekriga distantsi

 

Kui pöördud apteekri poole, hoia maksimaalset võimalikku distantsi ning pea kinni hügieenireeglitest (aevastades ja köhides suuna nägu teisele poole ning kata suu ja nina käega).

 

Hambaravi

Kas hambaarstid võtavad vastu plaanilisi patsiente? Millised reeglid kehtivad hambaravi puhul?

Plaaniline hambaravi on lubatud. Kehtivad reeglid nakkuse leviku vältimiseks.

Kliinikusse saabudes pead desinfitseerima käed ja laskma mõõta kehatemperatuuri (kontaktivabal meetodil), lisaks pead täitma COVID-19 tervisedeklaratsiooni.

Kui Sul on hingamisteede haiguse tunnuseid (köha, nohu) ja/või palavik, siis Sa plaanilisele ravile ei pääse.

Visiidile tule võimalusel üksinda ja täpselt õigeks ajaks. Alaealiste või saatjat vajavate patsientidega võib olla kaasas üks saatja. Kui saabud varem, võidakse Sind paluda oodata kliinikust väljas, et vahemaa teiste külastajatega oleks vähemalt 2 meetrit.

Hambaravikabinetis on äärmiselt oluline tarvitada kõiki ettevaatusabinõusid, sest protseduuride käigus tekib pidev aerosoolipilv, mis katab kõik esemed kuni viie meetri raadiuses. Sellises keskkonnas on oht nakkuse levikuks väga kõrge ja ohtusmeetmed selle võrra rangemad.

Ägeda hambavalu korral konsulteeri esmalt oma hambaarstiga, kes saab Sind nõustada telefoni teel ja vajadusel kirjutada välja ravimid või osutada võimalusel vältimatut abi.

Sul on võimalus pöörduda tasuta vältimatu hambaravi saamiseks hambakliinikute poole, kellel on Haigekassaga leping - kontaktid leiad Haigekassa lehelt. Ohutuse tagamiseks on vajalik eelregistreerimine.

Apteegid

Kas apteegid töötavad ning mida tuleks apteeki minnes silmas pidada?

Apteegid töötavad tavapärases korras. Apteeki minnes on kohustuslik kanda kaitsemaski või katta nina ja suu ja täita 2+2 reeglit. Soovituslik on desinfitseerida käsi ja kasutada HOIA mobiilirakendust.

Haigena ei tohi minna poodi ega apteeki.

Kontaktivabalt saab ravimeid osta internetiapteegist. Täpsemat infot internetiapteekide ja neist tellimise kohta saab lugeda Ravimiameti kodulehelt: https://www.ravimiamet.ee/internetiapteek-2.

 

Ravikindlustus

Kas ja milline hüvitis laieneb meditsiinitöötajatele ja nende peredele juhul, kui meditsiinitöötaja peaks saama tervisekahjustuse või surema tööülesannete täitmise tulemusel?

Riik ei ole selleks puhuks eraldi hüvitist ette näinud. Tervishoiutöötaja töötab töölepinguseaduse alusel ja saab ka hüvitist vastavalt sõlmitud lepingule, seega sõltub see tööandja ja töötaja vahelistest kokkulepetest.

 

Viimati uuendatud: 2. november 2020