Sa oled siin

Kuidas mina saan aidata?

Kui soovid anda oma panuse koroonaviiruse vastu võitlemisse ning aidata neid, kes kuuluvad riskigruppi või on liikumispiirangu tõttu üksikud, saad palju ära teha. Enne kui otsustad hakata vabatahtlikuks, veendu iseenda ja teiste turvalisuses ning alusta aitamist enda lähedalt. 

 

 

Kui hoiad ennast, hoiad teisi

Hooli enda ja teiste turvalisusest ning tervisest. Enne vabatahtlikku tegevust veendu, et oled terve ja oskad nii ennast kui ka teisi viiruse eest kaitsta. Ära pane ennast teisi aidates ohtu ning ära levita ise viirust edasi. Kui kuulud ise riskigruppi – oled vanuses 60+ või põed mõnd kroonilist haigust – on mõistlik kodus püsida ning mitte panna end asjatult ohtu. Riskigruppi kuuludes saaksid inimesi aidata näiteks toetava telefonivestlusega. Jälgige Terviseameti juhiseid »

Hoia ühiskonda tervikuna

Enne vabatahtlikuks hakkamist mõtle läbi, kuidas vabatahtlikku tööd tehes minimeerida viiruse levikut. Jäta meelde, et avalikus ruumis tuleb hoida teistest 2m kaugusele. Tööd tehes peaks vältima ühistransporti, käima jala või sõitma jalgrattaga, võimalusel kasutama oma autot või taksot. Kui tunned end tõbiselt, lõpeta igasugune liikumine väljaspool kodu.

Hakka vabatahtlikuks

Vabatahtlikule tegevusele üleskutsete puhul tuleb säilitada selge pea ja olla kindel, et eesmärk, vahendaja ja üleskutsuja on usaldusväärsed. Ainult nii suudad kaasa aidata viiruse leviku tõkestamisele ja kaitsta end kelmuse eest. Jälgi ametlikke kutseid ja kasuta usaldusväärseid kanaleid vabatahtliku tegevuse osas.

Anneta abivajajatele

Tahad aidata, aga ei tea, kuidas? Pane õlg alla algatustele, mis kriisi ajal meie inimesi aitavad. Annetuskeskkonnas Ma armastan aidata leiad nüüd eriannetuste valdkonna, kuhu on koondatud organisatsioonid, kes saavad viiruse levikust tingitud probleeme lahendada. Annetustel puuduvad kohaletoimetamistasud ja ooteajad. Iga annetus jõuab kohe abivajajateni.

Alusta enda lähedalt

Kui oled terve ja soovid vabatahtlikuna panustada ning hätta jäänud inimesi abistada, alusta enda lähedalt – kodust, kodumajast, tänavast, külast, asumist, seltsist. Oluline on tagada, et keegi ei jääks tähelepanuta või vastupidi paneks end ohtu kedagi aidates või abi vastu võttes. Abi pakkumisel tuleb hoiduda füüsilistest kontaktidest, et minimeerida ja vältida viiruse edasist levikut ning suurema kahju tekitamist.

  • Hea viis aidata on helistada vanavanematele ja muudele vanematele sõpradele, lobiseda niisama ja selgitada neile koroonaviiruse levimise ja eriolukorra olulisemaid üksikasju. Samuti saad uurida, kas neil on toitu, küttepuid ja vajalikke ravimeid ning vajadusel neid varustada.
  • Perega pead-jalad koos elades saad aidata teisi austades ja nende soovidega arvestades. Kui peres on palju lapsi, aitab igapäevast elu sujuvamaks muuta rutiin. Lastele on oluline selgitada, mis on koroonaviirus ja miks on kehtestatud eriolukord.
  • Ka sõpru ei tohi unustada, aga küllakutsed ja kohtumised lükka peatsesse tulevikku. Sõpradega suhtle digitaalselt. 

 

Hoia teisi väärinfo eest

Internetis ja sotsiaalmeedias on liikvel palju eksitavat informatsiooni koroonaviiruse ning eriolukorra kohta. Valeinfot uskudes võib inimene ohtu seada iseenda, oma perekonna ja ühiskonna tervikuna. Kaitsed ennast ja teisi, kui teavitad väärinfo leidmisest helistades telefonil 6 123 456.

 

Anneta toidupanka

Vähem inimesi käib toidupoes ja seetõttu koguneb ka toidupanga ogumiskastidesse vähem annetusi. Loe lähemalt toidupanga kodulehelt, millisel viiisil saaksid aidata.
 

Anna sülearvuti koolilastele

Kui sul on kodus mõni vanemat sorti, aga töötav sülearvuti, võta ühendust kodanikualgatusega "Igale koolilapsele arvuti" ja lihtsusta mõne lapse distantsõpet.

Hoia lähedasi kelmide eest

On teateid vabatahtlikena esinevate kelmide kohta. Hoiata oma lähedasi ja tuttavaid ning juhi tähelepanu sellele, et nad kontrolliksid vabatahtliku tausta.

 

Usaldusväärsed kanalid vabatahtliku tegevuse juurde

 

Vabatahtlike Värav

Kui soovid pakkuda abi organisatsioonidele vabatahtlikuna või vajad tuge vabatahtlikuna tegutsemiseks, soovitab Siseministeerium kasutada Vabatahtlike Väravat. Sinna on kokku koondatud ka juhised vabatahtlikele ja vabaühendustele praeguses olukorras tegutsemiseks. Portaali haldab Eesti Külaliikumine Kodukant.

www.vabatahtlikud.ee

 

Kogukond aitab

Inimeselt inimesele või kogukonnalt kogukonnale abivajaduse või abipakkumise saab kirja panna ka keskkonnas, mille puhul on tegu abivajajate ja vabatahtlike kokkuviimise platvormiga. Tegemist on häkatoni „Hack the Crisis“ raames valminud lahendusega.

www.kogukondaitab.ee

 

Igale koolilapsele arvuti

Kodanikualgatus “Igale koolilapsele arvuti” koostöös koolide ja kohalike omavalitsustega viib abivajajad kokku organisatsioonidega, kellel on seadmeid kas ajutiselt kasutusse anda või annetada. Nii tagame, et seadmed jõuavad nendeni, kes neid kõige enam vajavad.

igalekoolilapselearvuti.ee
 

MTÜ VAAB

Kui oled meditsiinivaldkonna taustaga, on MTÜ VAAB loonud eraldi keskkonna vabatahtlike ja ajutise tööjõu vahendamiseks. Abipakkujad saavad ennast lehele registreerida või MTÜ-ga ühendust võtta. Ka see on häkatoni „Hack the Crisis“ raames valminud lahendus.


https://vaab.ee/
 

 

Viimati uuendatud: 27. august 2020