Sa oled siin

Soovitused COVID-19 kriisis hakkamasaamiseks

Igaüks saab aidata kaasa koroonaviiruse leviku vähendamisele. COVID-19 kriisi saab lahendada vaid iga ühiskonnaliikme enda vastutustundliku käitumisega. Mõtle läbi, kuidas saad vältida iseenda ja teiste nakatumist ning tee kõik endast võimalik, et nakatumise korral viirust mitte edasi kanda.

1. Kohtu väiksema hulga inimestega


Koroonaviirus levib inimeselt inimesele piisknakkuse kaudu. Mida suurema hulga inimestega igapäevaselt kohtud, seda suurem on risk, et nakatud koroonaviirusesse. Seetõttu on oluline piirata oma kontakte, et vähendada riski nakatuda. Kui ühiskond tervikuna vähendab oma kontakte, siis suudame ka viiruse levikut kontrolli all hoida.


Suhtle rohkem veebi teel, helista ja kasuta erinevaid digitaalseid vahendeid endale oluliste ja lähedaste inimestega ühenduse hoidmiseks.

Kui kohtud inimesega, kellega igapäevaselt kokku ei puutu, siis võta kasutusele võimalikud viiruse levikut ennetavad abinõud: kohtu õues, hoia distantsi, kanna maski, pese enne ja pärast kohtumist käsi.

2. Aita kaitsta riskirühmi


COVID-19 võib raskekujulisemalt kulgeda üle 60-aastastel või kroonilisi haigusi põdevatel inimestel, kuna nende organism ja immuunsus võivad olla nõrgemad. Kroonilised haigused on näiteks diabeet, südamepuudulikkus, kõrge vererõhk, kasvajad, kroonilised neeru- ja maksahaigused, immuunpuudulikkus, astma ja kroonilised kopsuhaigused.

Kuna inimene on nakkusohtlik juba 2 päeva enne, kui tal COVID-19 sümptomid ilmnevad ja ta oma nakatumisest teadlik on, siis võta riskirühma kuuluva inimesega kohtudes kasutusele nakkuse levikut ennetavad abinõud: kohtu õues, hoia distantsi, kanna maski, pese enne ja pärast kohtumist käsi. Kui tunned end haigena, siis lükka kohtumine edasi. Suhtle selle asemel veebis või helista telefonitsi.

Hoolekandeasutustes tuleb riskirühma kuuluvatele inimestele suhtlemise võimaldamiseks kasutusele võtta kõik nakkuse levikut ennetavad meetmed.

 

3. Jää haigena koju


Kohe, kui tunned end tõbisena, jää nakkuse leviku ennetamiseks koju ja tee esimesel võimalusel koroonaviiruse test. Selleks võta ühendust enda perearstiga või helista numbril 1220.

COVID-19 peamised sümptomid on: peavalu, köha, palavik, hingamisraskused, kurguvalu, lihasvalu, maitsemeelte kadu, haistmismeelte kadu, väsimus ja nõrkustunne.

Riik ja tööandja hüvitavad sinu haigena kodus oldud päevad alates 2. tööpäevast.

 

Kuidas vähendada riski nakatuda erinevates kohtades?


Kodus

Kui elad koos koroonaviirusesse nakatunud inimesega, siis pead kinni pidama lähikontaktsetele seatud reeglitest. Püüa võimalusel hoida kodus nakatunuga distantsi ja vältida temaga kokkupuudet. Õhuta tube regulaarselt ja puhasta käsi ning pindasid.

Kuna sinu risk nakatuda on lähikontaktsena suurem, siis on suurem ka risk, et kannad viirust edasi. Ole hädavajalike toimetuste tegemisel väljaspool kodu eriti ettevaatlik.

Kui pead viibima pikemat aega kodus haigestumise või isolatsioonireeglite täitmise tõttu, siis ära unusta oma vaimse tervise eest hoolt kandmast.

Kui sinu tervis halveneb kodus olles märgatavalt, siis pöördu koheselt arsti poole, helistades perearstile või numbril 1220.

Töökohal

COVID-19 leviku ajal on kõikjal soovitatav võimalusel teha kaugtööd. Kui võimalik, muuda oma tööaega nii, et saaksid tööle liikudes vältida tipptundidel rahvast täis ühistransporti ja saaksid töötada kolleegidega vahetustega.

Kui oled tööl, siis püüa hoida igal võimalusel teiste inimestega distantsi koosolekutel, puhkeruumides, sööklates ja muudes ühiskasutatavates ruumides.

Tööandjatel on soovitatav valmistada ette kaugtöö plaan juhuks, kui töökohal nakatub keegi koroonaviirusesse.

Tööl on soovitatav ära jätta ühisüritused, kus osalevad inimesed, kes igapäevaselt kokku ei puutu.

Koolis ja lasteaias

Lastele on oluline haridustee jätkamine ja koolis või lasteaias käimine. Oluline on ka nende viirusesse nakatumise riski vähendada.

Täiskasvanute kohustus on selgitada lastele koroonaviiruse levikust tingitud piiranguid. Ka lapsed saavad vähendada viiruse levikut, kui suhtlevad väiksemates rühmades, hoolitsevad oma kätehügieeni eest.

Õpetajatel on soovitatav hoida töökohal teiste töötajatega distantsi ja kanda võimalusel ka maski.

Avalikes kohtades

Kuna avalikes kohtades liigub rohkem inimesi, suureneb ka risk, et seal võib olla koroonaviirust kandev inimene. Eriti ettevaatlik tasub olla siseruumides, kus viirus levib kiiremini kui õues.

Hoia avalikes kohtades teiste inimestega distantsi. Kui võimalik, väldi nende kohtade külastamist kellaaegadel, mil seal liigub rohkem rahvast. Ära jää avalikesse siseruumidesse liiga pikaks ajaks. Kanna maski ja pese käsi enne ja pärast avalikus kohas käimist.

Püüa vähendada poes käimist ja mõtle oma ostud eelnevalt läbi. Külasta poodi üksinda ja järgi kohapealseid juhiseid. Ka ühistranspordiga sõites järgi teenuseosutaja juhiseid.

Toitlustuskohtadest on ohutum tellida söök kaasa.

Asjaajamisel kasuta võimalikult palju elektroonilisi kanaleid ja riigi e-teenuseid.

Sportimisel

Sportimine on hea nii füüsilisele kui vaimsele tervisele, kuid püüa leida ohutu viis, kuidas vähendad sporti tehes koroonaviirusesse nakatumise riski. Eelista sportimist õues, kus puutud vähem inimestega kokku. Siseruumides järgi kohapeal antavaid juhiseid. Hoia teiste inimestega distantsi ja kanna maski spordiklubide riietusruumides ja eesruumides.

Huvihariduses

Enesetäiendamine on oluline kogu elu jooksul. Huvihariduse korraldamisel on oluline teha seda nii, et vähendada koroonaviirusesse nakatumise riski. Vaata nimekirja kontaktsetest ja mittekontaktsetest tegevustest ning juhistest, kuidas neid ohutult läbi viia.

 

Info usaldusväärsetest allikatest


Koroonaviiruse kohta levib sotsiaalmeedia kanalites palju erinevat infot. Jälgi usaldusväärse info saamiseks riigi ametlikke infokanaleid.

Ole kursis riigis kehtivate piirangutega veebilehe kriis.ee kaudu. COVID-19 hädaolukorda puudutavate küsimuste korral saab abi riigi infotelefonilt 1247.

Vaktsineerimise kohta leiad infot veebilehelt vaktsineeri.ee või pea nõu enda perearstiga. Tervisemurede korral helista perearsti nõuandeliinile 1220.

Välisriiki minnes või sealt saabudes saad infot välisministeeriumi kodulehelt, laadi alla Reisi Targalt nutirakendus või helista hädaolukorras konsulaarabi numbril +372 5301 9999.

 

Ametlikud infokanalid

 

Ametlikud infotelefonid

  • 1247
  • 1220
  • +372 5301 9999

 

 

 

 

Viimati uuendatud: 8. veebruar 2021