Sa oled siin

Vaktsineeritul on 4 korda väiksem tõenäosus nakatuda koroonasse

23. august 2021 - 18:42
Läbipõdenutel on eriti oluline teha üks vaktsiinisüst, sest see tõstab nende kaitset 9-lt 20-le.

Juuli- ja augustikuu andmed viitavad, et vaktsineeritud inimesel on 4 korda väiksem tõenäosus koroonaviirusesse nakatuda kui vaktsineerimata inimesel. Neil, kes on pärast haiguse läbipõdemist end ka vaktsineerinud, on 20 korda väiksem tõenäosus uuesti nakatuda.

Vaktsineerimise üks peamisi eesmärke on kaitsta raske haigestumise eest – tõenäosus COVIDisse nakatudes haigust raskelt põdeda on vaktsineeritul üle 8 korra väiksem kui inimesel, kes ei ole vaktsineeritud.

Kuigi jooniselt nähtub, et kõige paremini kaitseb nakatumise eest haiguse läbipõdemine, ei tasu üksnes sellele lootma jääda, sest läbipõdemine on seotud siiski oluliste riskidega. Näiteks vajab keskmiselt 7% haigestunuid haiglaravi, haiglapatsientide suremus on 14%, ellujäänutest tekivad paljudel aga püsivad tervisekahjustused. Lisaks haiguse raskuse ja pikkuse vähendamisele aitab vaktsineerimine takistada ka viiruse edasi kandumist ning vaktsineeritul on elu vabam ja mugavam: vaktsineerimistõendiga saad lihtsamalt üritusele, spordiklubisse ja mujale, kus kehtivad piirangud.

Vabu aegu kaitsesüsti saamiseks on saadaval kõigis maakondades. Leia endale lähim koht veebilehel digilugu.ee või helistades telefonil 1247. Lisaks on avatud arvukalt eelregistreerimata vaktsineerimispunkte vaktsineeri.ee.


Andmeid aitas koondada teadusnõukoja liige ja Tartu ülikooli matemaatilise statistika professor Krista Fischer.