Koroonaviirus ja selle vältimine

COVID-19 haigusnähud ja nende raskusaste on väga erinevad. Haigusnähud võivad üldse puududa, aga samas võib tekkida ka raske kopsupõletik. Haiguse läbipõdemise järel võivad tekkida püsivad tervisekahjustused, halvimal juhul võib haigus lõppeda surmaga, eriti ohustatud on riskirühmadesse kuulujad. Vaktsineerimine, isikukaitsevahendite kasutamine. hügieenireeglitest kinnipidamine ja distantsi hoidmine aitab vältida viiruse levikut.

Tegutsemine haigena

Haigussümptomite korral, sõltumata COVID-19 testitulemusest, tuleb püsida kodus. Sümptomite ilmnemisel on soovitatav võtta ühendust perearstiga ning pidada nõu testimise ja ravi suhtes. Esmast tervisenõu saad ka perearstide infoliinilt 1220, ägedate haigustunnuste korral helista 112. Võta ühendust oma lähikontaktsetega ning teavita neid oma haigestumisest.

Loe edasi

Koroonaviiruse olemus ja levimisviis

Koroonaviirus nakkub kergelt ja sellega võivad, aga ei pruugi kaasneda tõsisemad terviseprobleemid. Selleks, et tõsiste sümptomitega haigetele raskes olukorras abi pakkuda, on oluline, et haiglatesse ei satuks korraga liiga palju patsiente. Meile tuttavatest hügieenireeglitest kinnipidamine ja kontakti vältimine aitab hoida tõsiselt haigete inimeste arvu ühes ajahetkes piisavalt madalana, et mitte üle koormata meie meditsiinisüsteemi.

Loe edasi

Koroonaviiruse ennetamine tervena

Parim kaitse on vaktsineerimine, see kaitseb raskelt haigestumise eest ning vähendab oluliselt nakatumisriski Samuti on oluline pesta sageli käsi, vältida silmade nina ja suu katsumist ning meenutada seda ka lastele. Avalikes kohtades hoia distantsi ja kanna maski.

Loe edasi

Isikukaitse, maskid ja ümbritsev keskkond

Koroonaviirusesse nakatumise vältimiseks on oluline pesta käsi seebiga, kanda (soovitatavalt meditsiinilist) maski viisil, mis tagab maksimaalse kaitse viiruse vastu ning vahetada maski piisava sagedusega. Üldkasutatavaid ruume tuleb regulaarselt tuulutada ja pindu desinfitseerida.

Loe edasi

Vaimne tervis koroonakriisi ajal

Kriisi ajal on loomulik olla kurb, segaduses, hirmunud ja stressis. Abiks on jutuajamine inimestega, keda usaldad või professionaalne psühholoogiline tugi. Kui pead jääma koju, hoolitse vaimse ja füüsilise tervise tasakaalu eest – söö korralikult, maga, ole füüsiliselt aktiivne ja suhtle inimestega telefoni ning e-posti teel. Ära püüa tundeid maha suruda alkoholi või meelemürkide abil. Järgnevad soovitused koostas Eesti vaimse tervise ja heaolu koalitsiooni (VATEK) ekspertgrupp.

Loe edasi

Ametkonnad jagavad infot

Terviseamet
Info koroonaviiruse, selle ennetamise, ravi ja leviku kohta, juhendid ja infomaterjalid haigestunutele, lähikontaktsetele, asutustele ja ettevõtetele.

Ravimiamet
Teave Covid-19 vaktsiinide ja teiste ravimite, samuti ravimiuuringute kohta.

Tööeluportaal
Info ja juhendid ettevõtetele tööelu ja töösuhete korralduse kohta kriisiolukorra ajal.

Põllumajandus- ja Toiduamet
Info ja juhised toidukäitlejatele ja loomapidajatele COVID-19 leviku tõkestamiseks.

Viimati uuendatud 28.11.2023