Sa oled siin

10 kõige olulisemat asja, mida teada koroonaviirusest ja selle ennetamisest

 

1. Koroonaviirus levib piisknakkuse kaudu


Koroonaviirus põhjustab haigust, mille nimi on COVID-19 ja mida igapäevases keeles kutsume koroonaviiruseks.

Koroonaviirus levib silmale nähtamatute piiskadega, mida nakatunud inimene levitab hingates, rääkides, köhides või aevastades.

Samuti levib viirus pindade kaudu, mida nakatunud inimene on puudutanud või millele on nakkusega piisakesed sattunud.

 

Viirusosakesed võivad suletud ruumis lennata kuni 2 meetri kaugusele. Toatemperatuuril ja 40% suhtelise niiskuse juures säilib viirus kuni 45 päeva. Mida kõrgem on temperatuur ja suurem suhteline niiskus, seda kiiremini viirus hävib.

2. Koroonaviirus on väga nakkav

Iga koroonaviirusega nakatunud inimene nakatab keskmiselt 2 (täpsemalt 2–2,5) inimest. Nemad omakorda nakatavad igaüks kahte või enamat inimest jne.

Mida rohkem nakatunud inimene teiste inimestega kokku puutub, seda tõenäolisemalt ja rohkem ta teisi nakatab. Lõuna-Koreast on teada juhtum, kus üks koroonaviirust kandev inimene nakatas koguni 70 inimest.

 

See tähendab, et nakkus levib väga kiiresti: ühest nakatunust on juba kolmandaks ringiks saanud seitse kuni kümme nakatunut ning kümnendaks ringiks 57 000 nakatunut!

Koroonaviirus on isegi gripist nakkavam!

 

3. Koroonaviiruse kõige levinumad tunnused on palavik, köha ja hingamisraskused


Koroonaviirusega nakatunud inimestel on kõige sagedamini üks või mitu järgmistest sümptomitest: peavalu, haistmismeelte kadu, ninakinnisus, köha, väsimus, lihasvalu, nohu, maitsemeelte kadu, kurguvalu, palavik.

Raskematel juhtudel võivad tekkida hingamisraskused, rindkere valud, häired kõnes ja liigutustes.

Kõige sagedamini esinevad palavik, köha ja hingamisraskused. Siiski, igal koroonaviirusesse nakatunud inimesel võivad olla erinevad sümptomid. Võib olla nakatunud ka nii, et sümptomid on kerged või neid pole üldse ja inimene ise tunneb end täiesti tervena.

Kui Sul on palavik, köha, hingamisraskused või kurguvalu, otsi varakult abi ja helista oma perearstile.

 

4. Koroonaviiruse sümptomid avalduvad 2–14 päeva jooksul


Viiruse peiteperiood on umbes 2-14 päeva, keskeltläbi 5 päeva. Inimene võib olla teistele nakkusohtlik 2 päeva enne sümptomite tekkimist või positiivse analüüsi andmist. Viirus võib levida ka nakkuskahtlusega inimesega kokkupuutel, kellel võivad olla väga kerged sümptomid.

Enamik inimesi põeb koroonaviirust kergelt, aga eriti vanemaealistel ja kroonilisi haigusi põdevatel inimestel võib haigus kulgeda raskemalt – nad võivad sattuda haiglasse või koguni surra.

Samas on ka Eestis juhtumeid, kus ka noorematel ja tervetel inimestel kulgeb haigus raskelt.

 

5. Koroonaviirusega nakatunud inimesel ei pruugi üldse sümptomeid olla


On tuvastatud, et eksisteerib inimesi, kes on koroonaviirusesse nakatunud ja teistele nakkusohtlikud, aga kellel pole ühtegi sümptomit ja nad tunnevad end täiesti tervena.

Seetõttu tuleb ettevaatlik olla kõigil, sest igaüks võib olla endale teadmata nakatunud ja viirust edasi anda. Pese tihti ja korralikult käsi, kanna maski ning hoia distantsi.

 

6. Haigena tuleb püsida kodus vähemalt 14 päeva


 

 

Koroonaviirusesse haigestunud inimene on nakkusohtlik kuni 14 päeva pärast sümptomite tekkimist. Seetõttu tuleb kodus püsida 14 päeva pärast haigusnähtude tekkimist. Sel ajal kodust ei tohi väljas käia. Seda ka siis, kui kõik haigusnähud kiiremini kaovad. Kodus püsimine aitab ennetada haiguse levimist.

 

7. Sa saad nakatumise vältimiseks ise palju ära teha


Pese tihti ja korralikult käsi


Kõige efektiivsemalt hävitab koroonaviiruse osakesi seebi ja sooja veega käte pesemine vähemalt 20 sekundit. Käsi tuleb pesta tihti ja väga põhjalikult, sest viiruseosakesed võivad kätel paigutada ka sõrmede vahele, käeseljale ja küünte alla.

Väga oluline on ka käte korralik kuivatamine, võimalusel eelista selleks paberrätikut.

Kui kätepesuvõimalust ei ole, näiteks avalikes kohtades, siis kasuta alkoholipõhist (vähemalt 70% alkoholisisaldusega) käte desinfitseerimisvahendit.

 

Pese või desinfitseeri kodus pindu


Kodu hoia korras ja pese regulaarselt erinevaid pindu. Vaata ringi ja püüa märgata, mida kõige rohkem kodus katsutakse, eriti pesemata kätega – näiteks ukselingid, käsipuud, liftinupud, lülitid, toolide käetoed alt ja pealt, WC ja vannitoa pinnad, seebidosaatori nupp jne.

Kõige parem on märgkoristus – märja lapi ja pesuvahendiga. Kui see pole võimalik, siis tuleks kasutada spetsiaalset desinfitseerimisvahendit, mille alkoholisisaldus on üle 70%. Desinfitseerimisvahendile tuleb anda aega oma tööd teha, mis tähendab, et seda ei tohi kohe ära pühkida. Jäta vahend pinnale nii kauaks, kui pakendil kirjas või vähemalt üheks minutiks.

 

Kuumuta toitu


Toidu kaudu, mida on põhjalikult kuumutatud – keedetud, praetud, küpsetatud – koroonaviirust ei saa. Teada on, et kuumtöötlemisel 60 °C juures vähemalt 30 minuti jooksul viiruseosakesed hävivad.

Köhi ja aevasta varrukasse või salvrätti


Käe suu ette panemisest ei ole kasu, sest peopessa sattunud pisikud kanduvad sealt kergesti edasi. Kasutatud taskurätt on tõeline pisikupesa. Eelista pabertaskurätte ja viska need peale kasutamist kohe prügikasti.

 

Ära puuduta nägu, silmi või suud pesemata kätega


Nii väldid viiruse kandumist kätelt limaskestadele.

 

Tuuluta tube


Ruume tuulutades õhk liigub ja vahetub.

 

Pese juur- ja puuviljad ning toidupakendid


Sooja veega tuleb hoolikalt läbi pesta kõik juur- ja puuviljad ning marjad. Samamoodi tuleb hoolikalt pesta või desinfitseerida poest toodud toidupakendid.

 

Laadi alla koroonaäpp HOIA

Laadi oma nutitelefoni mobiilirakendus HOIA, mis teavitab sind kui oled olnud lähikontaktis (vähem kui 2 m vähemalt 15 minutit) koroonaviiruse kandjaga. Samuti saad rakenduse kaudu anonüümselt teavitada teisi enda haigestumisest.

 

8. Hoia distantsi

 

Liikumispiirangutest kinnipidamine on ettevaatusabinõu, mille eesmärk on vältida nakkuse levitamist. Kuna koroonaviirusega nakatunud inimesel ei pruugi alati sümptomeid olla ja ta võib ennast terveks pidada, siis on väga oluline, et kõik inimesed järgiksid reegleid.

Toidupoes ja kaubanduskeskuses käies tuleb kinni pidada 2+2 reeglist – kui tegu pole ühe pere liikmetega, siis tuleb käia tuleb kas üksi või kahekesi ning hoida teistest inimestest vähemalt 2 meetri kaugusele. 

Toitlustus-, meelelahutus- ja kultuuriasutustes tuleb kinni pidada 10+2 reeglist - kui parajasti ei istu teatri-, kino- või kontserdisaalis oma statsionaarsel istekohal, tohib ühes seltskonnas viibida kõige enam 10 inimest ning teiste inimestega tuleb hoida vähemalt 2-meetrist distantsi.

Üldse ei tohi kodust väljas käia haiged inimesed. Eneseisolatsioonis olevad lähikontaktsed või riskiriigist reisilt tulnud inimesed peavad samuti ettenähtud aja kodus viibima, oma tervist jälgima ning väljas tohib käia ainult tungival vajadusel.

Mida vähem inimesed ringi liiguvad ja üksteisega kokku puutuvad, seda väiksem on nakkusoht ja seda kiiremini saavad piirangud lõppeda!

 

9. Avalikes kohtades kanna maski


Avalikes kohtades nagu ühistranspordis, poodides, kaubanduskeskustes ning konverentsidel, kontsertidel, teatris ja kinos tuleb kanda maski või katta nina ja suu.

Maskiga kaitsed mitte ennast, vaid teisi inimesi – maski kandmine aitab vähendada võimalust, et köhides või aevastades jõuab piisknakkus teiste inimesteni.

Maski peaksid kandma kõik inimesed, sest kunagi ei tea, kas oled nakatunud või mitte. Ainus erand on lapsed kuni 12-aastaseks saamiseni ning inimesed, kellel ei võimalda maski kanda meditsiinilised näidustused. 

Maski pole mõtet kanda õues ja kodus, välja arvatud juhul kui mõni pereliige on haige. Sellisel juhul on soovitatav kasutada FFP3 kaitseefektiivsusega respiraatoreid.

Jälgi, et mask oleks kindlalt ees ning kaetud oleks nina ja suu. Hoidu kätega maski ja nägu katsumast. Kui mask on niiske, tuleb see ära visata. Kasutatud maskid pane ettevaatlikult eraldi kilekotti ja sõlmi kinni.

Korduvkasutatavad riidemaskid tuleks pesta vähemalt 6°C kuumas vees. Maski materjal peab sellel temperatuuril pesu taluma või olema kõrgel temperatuuril triigitav.


 

 

10. Kuidas kõik need eriolukorra meetmed aitavad?

Meetmete eesmärk on takistada koroonaviiruse levimist. Kuigi suur osa inimesi põeb koroonaviirust kergelt, võib paljudel see haigus kulgeda väga raskelt. Hoolsus hügieenis, kodus püsimine ja teiste inimestega kontaktide vältimine aitab kaasa viiruse leviku tõkestamisele.

 

Reeglitest ja soovitustest kinnipidamine aitab ühelt poolt tagada, et meie haiglad ja arstid suudavad aidata kõiki, kes abi vajavad. Teiselt poolt aitab see ka igaühel endal ja tema lähedastel mitte haigestuda.
 

 

 

Viimati uuendatud: 27. november 2020