Üritused ja piirangute kehtimine
10+2 reegel tähendab, et ühes seltskonnas koos tohib viibida kõige rohkem kümme inimest ning teiste inimestega tuleb hoida kahemeetrist distantsi. Piirang kehtib toitlustus- ja kutuuriasutustes, meelelahutusteenuse osutamise kohtades (sealhulgas näiteks restoranid, kohvikud, kinod, kontserdisaalid, ööklubid, täiskasvanute klubid, kasiinod, keegli-, piljardi- ja bowlingu mängukohad jt). Piirang ei kehti laste mängutubades. 10+2 reeglile on mõned erandid: Distantsi hoidmine võimaldab kaitsta inimestel ennast ja oma lähikondseid nakkuse eest ning piirata haiguse levikut Eestis.Mis on 10+2 reegel? Kus see kehtib?
Valdajal tuleb tagada kaupluse müügisaali, teenuse osutaja teenindussaali või kaubandusettevõtte üldkasutatava ruumi täituvus kuni 50% ulatuses ning selle 50% täituvuse raames ka
nn 2+2 reegli järgimine. Seega tuleb kõigepealt välja arvutada ruumi avalikuks kasutuseks olevast põrandapinnast 50%, ja kuna kliendid peavad järgima ka 2+ 2 reeglit, siis tuleb see 50% jagada 4-ga, et igale kliendile jaguks 4m2. Näide: 100 m2 poe korral on maksimaalne poe külastajate arv 100/2/4=12,5 inimest. Külastajate maksimaalsest lubatavast arvust tuleks võimaluse korral teavitada külastajaid kaupluse uksel kirjalikult. Täpsemad nõuded inimeste gruppide suuruse kohta erinevate kohtade kaupa võib leida siit: https://www.riigiteataja.ee/akt/323112020002?leiaKehtivKuidas arvutada 50% täituvust ruumis?
Kultuurist saab osa ka koduseinte vahel
Paljudest kultuurisündmustest saad osa ka distantsilt. Vaata Kultuuriministeeriumi veebilehelt, milliseid võimalusi kultuuriasutused pakuvad.
Vabas looduses sportides hoia distantsi
Kuigi viiruse levimine värskes õhus on raskendatud, ei ole see välistatud. Ka õues liikudes väldi rahvarohkeid kohti. Teiste inimestega peaks hoidma 2m distantsi.
Riskigrupile raamatukogu koduteenindus
Kuna vanemal elanikkonnal pole soovitav raamatukokku minna, tuleks uurida, kas kohalik raamatukogu pakub kontaktita koduteenindust.
Teatrid, kontserdid, kinod
Harjumaal sh Tallinnas ja Ida-Virumaal kehtivad 28. detsembrist 31. jaanuarini järgmised lisapiirangud: Alates 18. jaanuarist võivad muuseumid ja näitusesaalid Harjumaal ja Ida-Virumaal olla külastajatele avatud kui järgitakse 50% täituvuse nõuet, 2+2 reeglit, maskikandmise kohustust ja desinfitseerimisvahendite kasutamist. Mujal Eestis on lubatud kultuuriürituse jätkumine pärast kella 22 ainult statsionaarsete istekohtadega toimumiskohtades toimuva tegevuse puhul. Statsionaarsete istekohtadena käsitletakse püsivalt ruumi ettenähtud istekohti, mis on nummerdatud või muul viisil märgistatud ja alaliselt publikule või osalejatele määratud. Sealjuures peetakse silmas ka istekohti, mis on põhiplaani või muu sarnase püsiva lahendusega ruumi määratud, kuid mida vahetatakse istekohtadeta põrandaala vastu samas toimumiskohas muude ürituste läbiviimiseks. Isikud võivad viibida siseruumides toimuvatel avalikel koosolekutel, avalikel üritustel, sealhulgas konverentsidel, teatrietendustel, kontsertidel ja kinoseanssidel, avalikel jumalateenistustel ja teistel avalikel usulistel talitustel, kus on isikutele ettenähtud alal tagatud statsionaarne istekoht, tingimusel, et:Kontsert, teatrietendus või kino algab enne 22.00 ja kestab üle südaöö. Kas see on lubatud?
Harjumaal sh Tallinnas ja Ida-Virumaal kehtivad 28. detsembrist -31. jaanuarini järgmised lisapiirangud: Alates 18. jaanuarist võivad muuseumid ja näitusesaalid Harjumaal sh Tallinnas ja Ida-Virumaal olla külastajatele avatud kui järgitakse 50% täituvuse nõuet, 2+2 reeglit, maskikandmise kohustust ja desinfitseerimisvahendite kasutamist. Alates 18. jaanuarist võivad restoranide ja kohvikute ning muude toitlustusasutuste ruumid olla klientide jaoks kohapealseks ajaviitmiseks avatud ajavahemikul 6.00-19.00. Arvestada tuleb kuni 25 protsendiga ruumi täitumuse nõudest, ehk kliendid peavad viibima ruumis hajutatult, ruumis liikudes tuleb arvestada 2+2 reeglit, mis ei laiene perekondadele. Toidu kaasamüügi ajale piiranguid ei seata. Statsionaarsete istekohtadena käsitletakse püsivalt ruumi ettenähtud istekohti, mis on nummerdatud või muul viisil märgistatud ja alaliselt publikule või osalejatele määratud. Sealjuures peetakse silmas ka istekohti, mis on põhiplaani või muu sarnase püsiva lahendusega ruumi määratud, kuid mida vahetatakse istekohtadeta põrandaala vastu samas toimumiskohas.
Restoran on toitlustusettevõte ning selle teenindussaalile laieneb korralduse VV korralduse COVID-19 haiguse leviku tõkestamiseks vajalikud meetmed ja piirangud (https://www.riigiteataja.ee/akt/304122020004?leiaKehtiv) punkt 91. Selle kohaselt võivad kliendid viibida toitlustusettevõtte müügi- või teenindussaalis viibida ja liikuda, kui on täidetud järgmised tingimused:Statsionaarsete istekohtadega kontsert korraldatakse restoranis, kas siis võib see kesta üle kella 22.00?
Kuni 31. jaanuarini (k.a.) kehtivad Harjumaal (sh Tallinnas) ja Ida-Virumaal järgmised piirangud: Alates 18. jaanuarist võivad Harjumaa sh Tallinna ja Ida-Virumaa muuseumid ja näitusesaalid olla külastajatele avatud kui järgitakse 50% täituvuse nõuet, 2+2 reeglit, maskikandmise kohustust ja desinfitseerimisvahendite kasutamist. Alates 24. detsembrist hakkab kehtima 50-protsendiline ruumitäituvuse piirang avalikele jumalateenistustele
Üle Eesti hakkab kehtima jumalateenistuste ja usuliste talituste puhul 50-protsendilise ruumitäituvuse piirang. Siseruumis tuleb jätkuvalt kanda maske, tagada desinfitseerimisnõuete täitmine ja järgida muid viiruse leviku tõkestamise abinõusid. Alates 5. detsembrist on ajavahemikus 22 kuni kella 6-ni hommikul meelelahutusasutustes viibimine keelatud. Pärast kella 22 tohivad avatud olla statsionaarsete istekohtadega kultuuriasutused, näiteks teatrid, kinod, kontserdisaalid.
Pärast kella 22 saab kultuuriasutus olla avatud ainult juhul, kui seal toimub avalik koosolek, avalik üritus, sealhulgas konverents, teatrietendus, kontsert ja kinoseanss, kus on isikutele ettenähtud alal tagatud statsionaarne istekoht, inimesed istuvad kindlatel istekohtadel kogu sündmuse vältel ja sündmuse toimumise ajal ei liiguta ringi, seega on vähem kontakte isikute vahel ja viiruse leviku risk on väiksem. Korraldajatel tuleb tagada desinfitseerimisvahendite olemasolu ja desinfitseerimisnõuete täitmine. Alates 28. novembrist hakkavad kehtima järgmised reeglid: Väiksem piirarv: statsionaarsete istekohtadega siseruumides võib avalikul üritusel osaleda kuni 400, muul juhul kuni 250 ja välitingimustes 500 inimest. Maksimaalset osalejate piirarvu ei kohaldata laste mängutubades. Väljaspool statsionaarsete istekohtadega ala võivad inimesed liikuda 10-liikmeliste gruppide asemel nn 2+2 reeglit järgides. See tähendab, et ühiskasutatavates kohtades, näiteks garderoobid, fuajeed jmt, tohib koos liikuda kuni 2 inimest, kes peavad hoidma teistest 2-meetrist vahemaad. See piirang ei laiene koos liikuvatele või viibivatele perekondadele ja ka juhtudel, kui seda tingimust ei ole võimalik mõistlikult tagada. Kanda tuleb maski või katta nina ja suu (ei kehti alla 12-aastastele lastele või juhul, kui maski kandmine ei ole tervislikel põhjustel, erivajaduse, töö või tegevuse iseloomu tõttu või muid olulisi põhjuseid arvestades võimalik). Korraldajatel tuleb tagada desinfitseerimisvahendite olemasolu ja desinfitseerimisnõuete täitmine. Alates 16. novembrist kehtib toitlustus-, meelelahutus- ja kultuuriasutustes 10+2 reegel. 10+2 reegel tähendab, et ühes seltskonnas koos tohib viibida kõige rohkem kümme inimest ning teiste inimestega tuleb hoida kahemeetrist distantsi. 10+2 reeglile on mõned erandid:Mis piirangud kehtivad kinodes, teatrites ja kontsertidel?
Raamatukogud
Raamatukogu siseruumides asuvates lugemis-, teenindus- või internetisaalides ning teistes üldkasutatavates ruumides tuleb tagada täituvus kuni 50% ning selle raames tuleb järgida ka 2 + 2 reeglit. Piirangud raamatukogudele Ida-Virumaal ja Harjumaal (sh Tallinnas) kuni 31.01.2021 (k.a): Raamatukogu siseruumides tuleb järgida järgmisi nõudeid: Kohustuslik on kanda maski või katta nina ja suu avalikes siseruumides (raamatukogu lugemissaalides, internetipunktides, teeninduskohtades, konverentsidel, huvihariduses- ja tegevuses, täiendõppes, täiendkoolitusel, täiendõppes, avalikel üritustel ning koolitusel). Erandiks on alla 12-aastased lapsed; inimesed, kel see ei ole tervislike põhjuste (nt hingamisraskuste, teatud psüühikahäirete, allergiate) tõttu võimalik; erivajadustega inimesed, nt arenguhäirega inimesed, kes ei ole võimelised nõuete kohaselt maski kandma või ole võimelised endale ise maski ette panema ja eest ära võtma; vaegkuuljast inimese saatja või isik, kes suhtleb inimesega, kellel on suhtlemiseks vajalik lugeda huultelt, lugeda näoilmeid, kes vajab selget kõnet jmt, kui maski kandmine raskendab huultelt lugemist. Kõigis raamatukogu avalikes siseruumides kehtib 2+2 reegel, mis tähendab, et koos saavad liikuda kuni kaks inimest, kes peavad teistest inimestest hoidma kahemeetrist vahemaad (ei kehti koos liikuvale perekonnale). Võimalusel eraldada raamatukogusse sisenemise ja väljumise teekond. Võimalusel hoida uksed avatuna, et vältida ukselinkide katsumist. Raamatukogu tagab külastajatele võimalused käte desinfitseerimiseks ja pesuks. Täpsemat juhendit raamatukogude töö korraldamiseks saab lugeda kultuuriministeeriumi koduleheküljeltMillised piirangud kehtivad raamatukogudele?