Sa oled siin

Reisimine Eestisse - Eesti kodanikud ja elanikud

Kuidas pääsen Eestisse

 

Sain lennupiletid tagasi Eestisse. Millega peaksin arvestama praegu Eestisse reisides? Kas peaksin midagi teisiti tegema kui tavaliselt?

Soovitame varakult lennujaama minna ja ennast esimeste seas pardale registreerida. Kui tekib tõrkeid, helistage OTSEKOHE välisministeeriumisse numbril +372 5301 9999. Mida rohkem aega jääb lennu väljumiseni, seda kindlamini saame selle õigeaegselt lahendada.

Olen reisil ja tahan koju tagasi tulla, aga ei ole veel võimalust leidnud. Kuulsin, et mõned hädasolijad on erilennukitega tagasi toodud. Tahaksin selliste võimaluste kohta rohkem teada saada?

Erilende korraldatakse vaid erandjuhtudel ja väga piiratud sihtkohtadesse, kust naasmiseks enam muid võimalusi ei ole. Palun arvesta, et erilennud ei ole tasuta. Lennupileti hind sõltub lennu täituvusest. Kui erilend toimub ja eriti kui selle korraldaja on mõni teine riik, siis:

  • erilennule pääsevad reeglina eelisjärjekorras korraldajariigi kodanikud;
  • eelistatakse neid, kes vajavad abi teistest enam: näiteks lastega pered, eakad ja kroonilisi haigusi põdevad inimesed;
  • kõige väiksem tõenäosus on lennule pääseda tudengitel, lennu lähteriigis töötavatel inimestel ja perele või tuttavatele külla läinud inimestel, see tähendab nendel, kes ei ole riigis turismi eesmärgil.

Erilendude kohta saab teavet välisministeeriumi Facebooki lehelt, samuti kohaliku või lähima Eesti saatkonna Facebooki lehelt.

Transiit läbi Tai – millega arvestada?

Kõigilt Taisse sisenejatelt, sealhulgas transiitreisijatelt võidakse küsida vähem kui 72 tundi tagasi väljastatud tervisetõendit, mis kinnitab, et reisija on terve (see ei pea sisaldama COVID-19 testi). Tõendi nimi on „Fit to fly medical certificate“, sellel peab olema arsti allkiri ja see peab olema kas inglise keeles või tõendi väljastanud riigi ametlikus keeles. Kui Sinu lähteriik sellist dokumenti ei väljasta, tuleks leida muu transiidivõimalus. Taist väljumisel tervisetõendit ei nõuta.

Transiit läbi Leedu — millised on tingimused?

Transiit läbi Leedu on lubatud kuni 13. aprillini. Transiidiks ei tohi kasutada enda transporti (eraauto või takso). Kuna transiidiks on vaja eelnevat kokkulepet Leedu ametivõimudega, siis anna palun kohe endast märku Eesti saatkonnale Vilniuses (nimi, kontakttelefon/e-post, reisidokumendi number): sekretar[at]estemb[dot]lt. Eestist läbi Läti ei tohi Leetu sõita, st Eestist ei saa minna lennujaama vastu sugulasi/tuttavaid ära tooma.

Olen USAs, minu viisa (ESTA) hakkab lõppema, aga ma ei leia tagasilende. Mida peaksin tegema?

Kui viibid USAs viisavabadusprogrammi (ESTA) raames, siis ei tohi jääda USAsse kauemaks kui 90 päeva. Soovitame esimesel võimalusel Euroopasse tagasi tulla. Erakorralistel juhtudel (näiteks haiglasse sattudes või lennu tühistamisel ilmastikutingimuste tõttu) esita avaldus USA ametivõimudele (US Citizenship and Immigration Services), et nad annaksid Sulle eriloa ja lükkaksid lahkumise 30 päeva võrra edasi (grant of satisfactory departure). Lähima kodakondsus- ja immigratsiooniteenistuse kontaktid on siin: https://www.uscis.gov/about-us/find-a-uscis-office.

Kui oled USAs viisaga, pead täitma vormid I-539 ja I-912 (mõlemad veebisaidil https://www.uscis.gov/i-539-addresse) ja selgitama, miks Sa ei saanud õigel ajal lahkuda. Kui viisa kehtivusperiood on lähipäevil lõppemas, võta ühendust kodakondus- ja migratsiooniteenistusega https://www.uscis.gov/about-us/find-a-uscis-office.

 

 

Olen Eesti kodanik ja tulen välisriigist, kas ma tohin piiri ületada?

Eestisse lubatakse Eesti kodanikud ja need, kelle on Eestis elamisluba või elamisõigus, sealhulgas nn halli passi omanikud. Alates 17. märtsist peavad kõik Eestisse tulijad jääma 14 päevaks koju (v.a erandid).

Olen välismaal ja plaanisin Eestisse tagasi tulla aprillis. Mul on ka olemas piletid, mida ei ole tühistatud. Kas võin olla kindel, et saan nendega tagasi lennata?

Hetkel muutub olukord väga kiiresti ning riigid kehtestavad koroonaviiruse leviku tõkestamiseks piiranguid väga lühikese etteteatamisega. Soovitame arvestada, et hetkeseisuga kriis pigem süveneb kui leeveneb ning piiranguid tuleb pigem juurde. Mida pikem ning mida enamate vahemaandumistega on teie plaanitud reis, seda suurem on tõenäosus, et mõni planeeritud lennuühendus ei pruugi toimida. Kui soovite kindlasti Eestisse naasta tuleks seda teha võimalikult kiiresti st lähipäevil.

Olen praegu välismaal ja mõtlesin, et jäängi natukeseks siia. Millega peaksin arvestama ja millal lennud taastuvad?

Kui oled kindel, et saad kriisiajal välismaal turvaliselt hakkama, siis ei pea tagasi pöörduma. Arvesta otsuse tegemisel järgmiste asjaoludega.

  • Tõenäoliselt kestab kriis pigem kaua. Peaksid olema valmis jääma praegusse asukohta vähemalt kaheks kuuks.
  • Transpordivõimaluste arv väheneb pidevalt. Eesti piirid jäävad Eesti kodanikele ja elanikele ikka avatuks, aga juba on tekkinud olukord, kus Eestisse tuleb vaid üksikuid lende ja needki võivad katkeda.
  • Riigid üldiselt pigem karmistavad tingimusi, enne kui neid leevendatakse. Sulguda võivad ka majutus- ja söögikohad ning kaduda võimalused hooajatööks.
  • Täida kindlasti kõiki nõudeid asukohariigis seaduslikuks viibimiseks (kontrolli, kas vajad viisat või viisapikendust, elamisluba, enda registreerimist immigratsiooniametis vms). Küsi teavet asukohariigi nõuete kohta riigi immigratsiooniametist või Eesti saatkonnast, kui see olemas on.
  • Kui otsustad Eestisse tagasi pöörduda, tee seda võimalikult kiiresti.

Mida Venemaa piiride sulgemine tähendab? Kas saan minna sugulastele külla? Elan Eestis, kuid praegu viibin Venemaal, kas saan tagasi koju tulla?

Venemaa valitsuse otsus sulgeda piirid 30. märtsil puudutab kõiki sõidukite, raudtee ja jalakäijate piiripunkte, sealhulgas Narva-Ivangorodi piiripunkti jalgsi läbimist. Erandina saavad Venemaale siseneda Vene kodanikud ja nende pereliikmed, kuid erand kehtib vaid sisenemiseks, mitte väljumiseks. Kui olete Vene kodanik ja elate Eestis elamisloaga, siis saate siseneda Venemaale, kuid palun arvestage, et vastavalt Vene piirivalveasutustelt saadud infole Vene kodanikel Venemaalt väljuda enam ei lubata.

Eesti ja ELi kodanikke ning määratlemata kodakondsusega (st välismaalase passiga) inimesi lastakse endiselt Venemaalt välja. Olukord võib aga muutuda väga kiiresti ja meie soovitus on tulla Eestisse tagasi esimesel võimalusel.

Venemaa piiri on jätkuvalt võimalik ületada kaubaveoks ja lähisugulase matusele minekuks.

 

 

 

Eesti ja Soome vahel liikumine

 

Töötan Soomes ja sõidan regulaarselt Tallinna ja Helsingi vahet. Kas võin samamoodi jätkata või peaksin otsustama, kus soovin kriisi lõpuni viibida?

Kui sul on Soomes elamisõigus, võid sinna tagasi minna, kuid Soomes kehtib üldine nõue, et välismaalt tulija peab olema 14 päeva isolatsioonis. Sellest tuleb kinni pidada ja tööandjaga vastavalt kokku leppida. Eesti kodanikuna saad Eestisse tagasi pöörduda, aga pead samuti jääma 14 päevaks isolatsiooni.

Kui elad püsivalt Eestis, aga käid tööl Soomes, ja sul ei ole Soomes elamisõigust, siis 22. märtsil jõustunud juhiste kohaselt ei tohi sa enam Soome riiki siseneda. Võid seda teha ainult siis, kui Sul on Soomes elamisõigus. Kõik Eesti kodanikud, kes töötavad Soomes, aga elavad Eestis, pidid otsustama, kas minna Soome või jääda Eestisse. Kui nad otsustasid Eestisse jääda, ei saa nad minna Soome, kuni Soome ei ole reegleid muutnud. See aga võib aega võtta. Eesti kodanikud saavad alati naasta koju. Reisilaevad Helsingi ja Tallinna vahel praegu liiguvad, kuid palun arvestage, et Soome on teatanud, et peatab lähipäevil laevaliikluse reisijatele, kes tulevad Tallinnast, Stockholmist jm. Kuni ajani, mil jõustub laevaliikluse peatamise otsus, kehtivad senised piiriületuseeskirjad. Lisainfot saad Tallinki, Eckerö Line’i või Viking Line’i kodulehelt.

Minu registreeritud elukoht on Soomes. Praegu olen Eestis. Kas saan Soome tagasi minna? Ja kui vaja, siis uuesti Eestisse tulla?

Sul on võimalus Soome tagasi minna, aga pead 14 päevaks koju jääma. Eesti kodanikuna saad Eestisse tagasi pöörduda, aga pead samuti 14 päevaks koju jääma. Olukord muutub kiiresti ja viiruse levikut tuleb piirata, nii et palun kaalu reisivajadust hoolikalt ja reisi teise riiki vaid hädavajadusel.

Kui inimene tuleb Soomest Eestisse lähedase matusele, kas ta peab jääma karantiini Eestis või võib jääda Soomes pärast sinna naasmist?

Matustele tulles võiksid taotleda erakorralist piiriületusluba. Saada aadressil ppa[at]politsei[dot]ee järgmine vorm: https://www.politsei.ee/files/eriolukord/erandid-eritaotluse-vorm.docx?092a7c19fa.

Sel juhul ei pea Sa 14 päevaks Eestisse jääma. Aga palun tutvu enne reisimist Soome tagasipöördumise reeglitega, sest alates 22. märtsist pääsevad riiki ainult need Eesti kodanikud, kellel on Soomes elamisõigus.

Lapsevanema elukoht on Soomes. Ta tahab tulla Eestisse lapsele järele ja siis lapsega Soome tagasi minna. Reeglite kohaselt peaks ta jääma Eestis 14 päevaks koju. Kas ja kuidas võib teha erandi?

Erandi tegemiseks tuleb taotleda erakorralist piiriületusluba. Saada aadressil ppa[at]politsei[dot]ee järgmine vorm https://www.politsei.ee/files/eriolukord/erandid-eritaotluse-vorm.docx?092a7c19fa.

Sel juhul ei pea Sa 14 päevaks Eestis koju jääma. Aga palun tutvu enne reisimist Soome tagasipöördumise reeglitega, eriti 14-päevase isolatsiooni kohta.

Millised liikumispiirangud kehtivad Soome sise- ja välispiiridel alates 19. märtsist?

Sisepiiridel on reisijate liikumine lubatud järgmiselt.

Helsingi Vantaa, Maarianhamina ja Turu lennujaamad ning Helsingi, Maarianhamina, Turu ja Vaasa sadamad on avatud Soome kodanikele ja elanikele ning teistele Euroopa Liidu kodanikele koju pöördumiseks ja muuks hädavajalikuks reisimiseks. Teised lennujaamad ja sadamad on avatud ainult kaupade transpordiks;

Ahvenamaa, Haapasaari, Hanko ja Helsingi merepiiri kontrollpunktid, Nuijamaa sadam ja Santio, samuti Soome-Rootsi ja Soome-Norra maismaapiiripunktid on avatud Soome kodanikele ja elanikele ning teistele Euroopa Liidu kodanikele koju pöördumiseks ja muuks hädavajalikuks reisimiseks.

Välispiiridel on reisijate liikumine lubatud järgmiselt.

Õhu- ja mereliiklus. Õhuliiklus Helsingi Vantaa, Maarianhamina ja Turu lennujaamade kaudu, samuti mereliiklus Helsingi, Maarianhamina, Turu ja Vaasa sadamate kaudu on avatud Soome kodanikele ja elanikele ning teistele Euroopa Liidu kodanikele koju pöördumiseks ja muuks hädavajalikuks reisimiseks. Kaupade transport on lubatud. Kõik teised välispiiripunktid lennujaamades ja sadamates on avatud ainult kaupade transpordiks. Ahvenamaa, Hanko ja Helsingi välispiiri merepiiripunktid on suletud.

Maismaa ja raudteetransport. Soome-Vene piiril Imatra, Kuusamo, Niirala, Nuijamaa, Rajajooseppi, Salla, Vaalimaa ja Vartiuse piiripunktides on piiriületus lubatud ainult Soome ja Vene kodanikele ja Soome elanikele ning teistele Euroopa Liidu kodanikele koju pöördumiseks ja muuks hädavajalikuks reisimiseks. Piirid on avatud kaupade transpordiks. Inari, Parikkala ja Vainikkala on avatud ainult kaupade transpordiks.

 

Viimati uuendatud: 28. märts 2020