Sa oled siin

Testimine viiruse suhtes

Kellele, kuidas ja miks tehakse koroonatest?

Koroonatest tehakse ennekõike

 • vanemaealistele inimestele,
 • krooniliste haigustega inimestele,
 • igas vanuses haigusnähtudega inimestele,
 • igas vanuses mis tahes meditsiinilise näidustusega inimestele,
 • kõikidele viirushaiguse tunnustega haiglaravil olevatele inimestele.

Juhuvalimi alusel testitakse ka

 • haigusnähtudeta tervishoiutöötajaid,
 • sotsiaal- ja hoolekandeasutuste töötajaid,
 • Politsei- ja Piirivalveameti ning Päästeameti töötajaid,
 • teisi n-ö eesliinil olevaid inimesi, kes oma töö tõttu võivad olla ohuks riskirühmadele.

Testimise vajalikkuse üle otsustab perearst, kellele on selleks antud konkreetsed juhised, milles perearstid ja Terviseamet on ühiselt kokku leppinud. Juhised aitavad arstil koroonaga seotud otsuseid langetada. Perearst arvestab kõikide juhistes toodud soovitustega ning hindab iga patsiendi juhtumit eraldi. Otsustamisel arvestab arst patsiendi haigusnähtude, üldise tervisliku seisundi ja kõikide kaasnevate haigustega. Kui vaja, suunab perearst patsiendi proovivõtmisele. Inimese riskirühma paigutamine ning otsuse tegemine on arsti kohus ja vastutus, mida ei saa ega pea tegema inimene ise.

Testimise põhimõtete järgimine on vajalik selleks, et kasutada säästlikult isikukaitse- ja laborivahendeid ning mitte liigselt koormata tervishoiutöötajaid. Peame hoolitsema, et tervishoiusüsteem saaks toimida ka kaugemas tulevikus. Selleks peame vältima olukorda, kus kõik kaitsemaskid ja kaitseriietus on ära kasutatud testimisteks ning neid ei jätku enam eesliinil töötavatele arstidele ja õdedele või operatsioonipersonalile.

Testimise korraldus on praegu muutumas, anname selle kohta infot järk-järgult. Samuti vaadatakse olukorra muutudes üle arstidele antud juhised.

Haigestumise või muu tervisemure korral on inimese esmane kontakt perearst või perearsti nõuandeliin 1220.

Kas EMO telgis koroonatesti tegemiseks läheb tarvis perearsti suunamist?

Suunamist ei ole vaja, aga EMOsse palun pöördu vaid sel juhul, kui Sinu tervislik seisund tõesti nõuab erakorralist meditsiiniabi.

Miks kõiki koroonatesti soovijaid ei testita?

Iga koroonakahtlusega inimese testimine oli mõttekas hetkel, kui püüdsime takistada viiruse Eestisse sissetoomist, et kõik haigusjuhud võimalikult kiiresti avastada, nakatunud inimesed eraldada ning seeläbi viiruse edasist levikut vältida.

Nüüd, kui nakatunute arv Eestis ja kogu maailmas on hüppeliselt kasvanud, on testimiskomplektide ja vajalike isikukaitsevahendite varud kogu maailmas otsakorral ning hinnad seetõttu kõrged. Niisiis peame tegutsema säästlikult ning tervishoiusüsteemi ülekoormuse vältimiseks keskenduma viiruse leviku aeglustamisele, raskete juhtumite õigeaegsele avastamisele ning nende ravile.

Ennekõike peame kaitsma suuremas ohus olevaid inimesi. Riskirühma kuuluvatena testitakse ennekõike eakaid, kroonilisi haigeid, nõrga immuunsüsteemiga inimesi ja viirushaiguse tunnustega haiglaravil olevaid inimesi.

Juhuvalimi alusel testitakse ka haigusnähtudeta tervishoiutöötajaid, hoolekandeasutuste töötajaid, Politsei- ja Piirivalveameti ning Päästeameti töötajaid ja teisi n-ö eesliinil olevaid inimesi, kes oma töö tõttu võivad riskirühmi ohustada.

Laustestimine pole otstarbekas ka seetõttu, et tulemus peegeldab vaid testimise hetkel valitsevat olukorda ega välista positiivset tulemust näiteks järgmisel päeval. Seega võib negatiivne testitulemus luua inimesele petliku turvatunde. Veelgi enam, testimise tulemus ei anna inimesele ka vajalikku infot oma tervise eest hoolitsemiseks, kuna praeguseks pole veel välja töötatud ravimit, mis just koroonat raviks. Seega jääks haigel ka positiivse tulemuse korral üle vaid tavapäraste külmetushaiguste sümptomite leevendamine.

Kui oled haigestunud, tuleb Sul helistada oma perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220. Testimisvajaduse üle otsustab perearst, võttes aluseks Sinu tervisliku seisundi ning arstidele antud juhised.

Kui Sinul või su lähedasel on tekkinud õhupuudus või hingamisraskused, helista kiirabisse numbril 112.

Pea meeles, et koroona leviku aeglustamiseks on kõige olulisem vältida kehalist kontakti kõikide, eriti haigusnähtudega inimestega, järgida tavapäraseid hügieenireegleid ning haigena püsida kodus vähemalt haigusnähtude kadumiseni.

Kus asuvad regionaalsed testimiskohad ja kuidas neid ära tunda?

Hetkel saab drive-in meetodil tasuta koroonaviiruse testi teha Tallinnas, Tartus, Pärnus, Kuressaares, Viljandis, Narvas, Paides ja Kohtla-Järvel.

Testi tegemiseks tuleb Sul esmalt helistada oma perearstile. Tema hindab, kas test on vajalik või mitte ja vajaduse korral kirjutab digitaalse saatekirja. Seejärel helistatakse Sulle testimiskeskusest ning lepitakse kokku testimise täpne aeg ja koht. Testimisele tuleb kaasa võtta isikut tõendav dokument. Testimiseks vajalik ninaneelu proov võetakse Sinult sõidukist väljumata. Testi tulemuse saad teada telefoni teel kahe tööpäeva jooksul ning vastus läheb Sinu digilukku.

 

Sõidukist testimine

 

Kus asuvad regionaalsed testimiskohad ja kuidas neid ära tunda?

Hetkel saab drive-in meetodil tasuta koroonaviiruse testi teha Tallinnas, Tartus, Pärnus, Kuressaares, Viljandis, Narvas, Paides ja Kohtla-Järvel.

Testi tegemiseks tuleb Sul esmalt helistada oma perearstile. Tema hindab, kas test on vajalik või mitte ja vajaduse korral kirjutab digitaalse saatekirja. Seejärel helistatakse Sulle testimiskeskusest ning lepitakse kokku testimise täpne aeg ja koht. Testimisele tuleb kaasa võtta isikut tõendav dokument. Testimiseks vajalik ninaneelu proov võetakse Sinult sõidukist väljumata. Testi tulemuse saad teada telefoni teel kahe tööpäeva jooksul ning vastus läheb Sinu digilukku.

Miks pandi Kuressaare testimispunkt kinni ja nüüd jälle avati?

Arvestades eriolukorda oleks Kuressaare haigla pidanud teavitama Terviseametit testimispunkti avamisest, sest Kuressaare haigla on üks oluline osa Eesti tervishoiusüsteemist ning abi vajaduse teave liigub läbi Häirekeskuse. Teiste osapoolte teavitamata jätmine tekitas probleeme info liikumises inimeste, häirekeskuse ja teiste tervishoiusüsteemi osaliste vahel.

Tänasel tervishoiu valmisoleku tasemel on ülioluline tegevuste koordineeritus ja eelteavituse toimimine. Terviseameti esindajad on haiglaga neil teemadel rääkinud ja usuvad, et koostöö ja infovahetus sujub edaspidi hästi.

 

Kuidas saab testida?

 

Missugused on sammud testimisele pääsemiseks?

 • Kui haigestud, helista oma perearstile! Perearst hindab testimise vajalikkust ja annab tervisenõu.
 • Kui perearst otsustab, et testimine on vajalik, edastab ta elektroonse tellimuse laborisse ning sealt helistatakse sulle, et leppida kokku testimise aeg ja koht. Oota kõnet!
 • Sõida autoga kokkulepitud kohta õigel ajal ja võta kaasa dokument! Ninaneelu proovi saab anda vaid elektroonse saatekirja saanud inimene kokkulepitud ajal isikut tõendava dokumendi alusel. Testitakse vaid perearsti poolt laborile edastatud saatekirja omavat inimest. Niisama ei ole otstarbekas tulla kohale, testitakse eelregistreeritud inimesi. Testima tulles ei ole otstarbekas võtta samasse autosse pereliikmeid
 • Oota vastust, sulle helistatakse! Vastused saab kuni kahe tööpäeva jooksul, inimesele helistatakse. Vastused liiguvad ka digilugu.ee keskkonda.
 • Kui sinu proov osutub positiivseks, siis püsi kodus, järgi perearsti eelnevalt antud soovitusi, tervise halvenemisel võta ühendust oma perearstiga või kutsu kiirabi helistades 112.

Mis on kõige olulisemad sammud haigestumisel?

Kõige olulisemad sammud haigestumisel

 • Kui haigestud, helista oma perearstile! Perearst hindab testimise vajalikkust ja annab tervisenõu.
 • Kui testimine on vajalik, saadab perearst tellimuse laborisse ning sealt helistatakse Sulle, et leppida kokku testimise aeg ja koht. Oota kõnet!
 • Veendu, et perearstil on sinu telefoninumber, muidu pole kõnekeskusel võimalik Sinuga ühendust võtta.
 • Sõida autoga kokkulepitud kohta õigel ajal ja võta kaasa dokument! Ninaneelu proovi saad anda sissesõidu-proovivõtupunktis autost väljumata ja isikut tõendava dokumendi alusel. Testitakse vaid perearsti digitaalse saatekirjaga ja eelregistreeritud inimesi. Testima tulles ära võta pereliikmeid autosse kaasa.
 • Kui sul ei ole võimalik autoga proovivõtupunkti minna, siis lepitakse telefoni teel kokku aeg, millal proovivõtja saab tulla koju.
 • Pärast prooviandmist oota vastust, püsi kodus, sulle helistatakse! Vastused saab kuni kahe tööpäeva jooksul. Vastused lähevad ka digilukku.
 • Kui sinu proov on positiivne, siis püsi kodus, järgi perearsti soovitusi, tervise halvenemisel võta ühendust oma perearstiga või kutsu kiirabi helistades 112.

Lisainfo: https://synlab.ee/algab-perearsti-saatekirjaga-koroonaviiruse-laiendatud-testimine/.

Kes on pädev otsustama COVID-19 proovi tegemise või sellest keeldumise üle? Helistaja väitel olla tema perearst talle öelnud, et tema ei ole saa proovi võtmise üle otsustada.

Proovi võtmine toimub arstliku otsuse alusel, seega otsustab perearst proovivõtmise vajalikkuse. Raskes seisus haigestunul tuleks kutsuda kiirabi. Inimesel on kohustus teavitada tervishoiutöötajat teavitada välismaalt tulekust ning COVID-19 nakatunuga võimalikust kokkupuutest.

Tööandja nõuab töötajalt koroonaviiruse testi, perearst testi teha ei taha. Ettevõttes, kuhu töötaja naaseb, on sadu töötajaid. Mida teha?

Tööandja ei saa nõuda testimist. Tööandja peab hindama, kas ta saab võimaldada kaugtööd.

Kas on mingi võimalus teha tasulist koroonaviiruse testi? Äkki olen juba kergelt läbi põdenud ja nüüd olen teistele ohtlik? Kui ei ole võimalik testida, siis miks?

Hetkel ei ole võimalik tasulist testi teha, valitsus on nii otsustanud, sest testikomplektid võivad ühel hetkel otsa saada. Ilma haigustunnusteta inimeste testimist lihtsalt selleks, et anda neile turvatunne, ei peeta üldiselt otstarbekaks, kuna arvestama peab, et negatiivne tulemus näitab olukorda vaid antud ajahetkel, annaks inimesele nö võltsturvatunde ega pruugi välistada nakatumist. Sellist juhuvalimi testimist on kavas rakendada vaid nn eesliini töötajate testimiseks, kes võivad nakkust edasi kanda riskirühmade patsientidele. Keskendutakse edaspidi elutähtsate teenuste tagamiseks riskirühmadele, tervishoiutöötajatele ja teistele elutähtsaid teenuseid osutavatele inimestele. Inimene loetakse nakkusohtlikuks 14 päeva alates haigussümptomite ilmnemisest. Tervenemise üle otsustab perearst.

Kui apteeker on välismaalt tulnud ja tugevate haigusümptomitega, siis kuidas töötajat saab testi järjekorda panna, et kaitsta teisi töötajaid ja külastajaid?

Välismaalt tulnud haigussümptomitega inimene peab koju jääma. Tervishoiutöötajate testimise süsteem on hetkel väljatöötamisel.

Kas raviarst ja nakkuskliinik otsustavad riskigrupiinimesele COVID-19 testi tegemise vajaduse, kui inimene on viidud nakkushaiglasse ning talle on diagnoositud RS-viirus, kuid tal on ka COVID-19 sümptomid?

Jah.

 

Kui kiiresti saab testi vastuse?

 

Kui kaua läheb Terviseametil aega koroonaviiruse proovide tulemuste teadasaamiseks arvestades proovi võtmise hetkest? Kas inimesele helistatakse ainult juhul kui vastus oli positiivne või igal juhul? Kas see info lisatakse inimese digiloole?

Positiivse proovi andnud inimestele kindlasti helistatakse. Negatiivsete proovide puhul leiab inimene analüüsi vastuse digiloost, sest kõiki inimesi läbi helistada ei jõuta. Tulenevalt suurest koormusest võtab testide tegemine ja tulemustest teavitamine aega.

Kui kiiresti jõuab viiruseproovi vastus digilukku? Väidetavalt on juhuseid, kus reedel võetud proovi kohta info täna puudub, ent pühapäeval võetud proovi vastus on juba teada.

Testi tulemuse info saadetakse perearstile, kes sisestab selle digilukku. Positiivse testitulemusega inimesi teavitatakse personaalselt telefoni teel.

Kuidas mõista testi tulemust?

 

Mida tähendab positiivne ja negatiivne koroonaviiruse testi tulemus?

Kui sind on testitud Sars-CoV-2 suhtes ja test osutub positiivseks, siis on kindel, et sul on COVID-19 haigus.

Kui test on negatiivne, siis jälgi oma tervist edasi 14 päeva või kuni haigussümptomid avalduvad. Negatiivne tulemus ei pruugi tähendada, et sul ei ole SARS-CoV-2 nakkust, vaid tegu võib olla peiteperioodiga ja sel juhul ei näita test positiivset tulemust.

Kas COVID-19 testi negatiivne tulemus tühistab 14-päevase liikumispiirangu nõude?

Ei tühista, nõue 14 päeva kodus püsida kehtib edasi.

 

Viimati uuendatud: 1. aprill 2020